Närbild på vaccinerad arm

Vårens vaccinationer mot covid-19 startar i april

Pressmeddelande – 17 mars 2025

Från och med den 1 april kan de grupper som rekommenderas ytterligare en dos vaccin mot covid-19 vaccinera sig. ”Risken för allvarlig sjukdom stiger med åldern och vaccinets skyddseffekt avtar med tiden, så skyddet behöver fyllas på”, säger Helena Ernlund, biträdande smittskyddsläkare.

Den 1 april startar vaccinationsinsatsen i Dalarna för de grupper som rekommenderas vaccination. Vaccinationerna kommer att pågå under hela april.

Folkhälsomyndigheten rekommenderar att samma grupper som förra våren vaccineras med en dos vaccin mot covid-19 under våren 2025:

  • Alla personer 80 år och äldre
  • Personer med dagliga omsorgsinsatser 65 – 79 år
  • Personer som är 80 år eller äldre får en förbokad tid till vaccination mot covid-19 hemskickad i brevlådan under veckorna 11-12 och behöver därför inte själva boka tid.
  • Personer som bor på särskilt boende (SÄBO) blir vaccinerade på plats på boendet och behöver inte boka tid.
  • Personer i åldern 65–79 år med dagliga omsorgsinsatser bokar själva sin tid via telefon. Kontakta Region Dalarna på telefonnummer 010-249 92 88. Öppettider vardagar 8:00–12:00 och 13:00–16:00.

– Äldre och personer med flera sjukdomar kan fortfarande drabbas av svår covid-19. Vaccination är det bästa sättet att skydda sig mot allvarlig sjukdom. För att ha ett fortsatt gott skydd, är det viktigt att ta de påfyllnadsdoser man rekommenderas, säger Helena Ernlund.

Vårvaccination 2025 – detta gäller

Personer som är aktuella för vaccination kommer att bli kontaktade.

Personer 65–79 år med dagliga omsorgsinsatser kommer under vecka 12 och 13 att få information av sin hemtjänstpersonal om att det är dags att boka tid för vaccination.

Läs mer om hur vaccinationen går till i Dalarna: Vaccination mot covid-19 - 1177


Läs pressmeddelandet på mynewsdesk.com
Tillbaka